montaż mebli

Wiele osób zastanawia się czy poradzą sobie z samodzielnym montażem zakupionych mebli. Producenci oczywiście używają hasła: “meble do samodzielnego montażu”, jednak często montaż jest trudniejszy niż się spodziewaliśmy.

Każdy producent na inne założenia przy konstrukcji mebla, stosuje różne okucia oraz odmienne pomysły jak to wszystko połączyć. Doświadczony monter odpowiednio dopasuje wszystko do siebie i połączy w jedną całość.
Często podstawowym materiałem jest płyta wiórowa o grubości 16mm oklejona folią imitującą rysunek drewna. Jest to materiał dość delikatny i łatwo można go uszkodzić, zwłaszcza łatwo o porysowanie powierzchni i uszkodzenie narożników elementu. Wiele osób jest również zaskoczonych wagą elementów. O ile elementy małej komody ważą niewiele, to już boki dużej szafy wymagają użycia sporej siły.

Do montażu mebli zazwyczaj wystarczą podstawowe narzędzia takie jak młotek i śrubokręt. Nie każdy ma w domu nawet te rzeczy. Monter na pewno ma te potrzebne narzędzia, oraz całą skrzynkę innych, jest przygotowany na różne sytuacje.

Wiele osób ma również problemy ze zrozumieniem instrukcji montażu. Chociaż producenci stają na głowie żeby ich produkty były łatwe w montażu, to wciąż trafiają się nieczytelne instrukcje wydrukowane na małej karteczce.
Newralgicznym momentem jest montaż tylnej ściany, poziomowanie i regulacja drzwi. Nie każda osoba rozumie jak reguluje się zawiasy i inne okucia. Natomiast jeśli krzywo zamocuje się tylną ścianę, nie będzie możliwa prawidłowa regulacja i poziomowanie.

Jak widać podczas montażu jest kilka miejsc gdzie można popełnić mały błąd. Oczywiście nie chcę demonizować i zniechęcać. Wręcz przeciwnie, zachęcam do samodzielnej pracy z nowymi meblami. Jednak jeśli po otwarciu paczki robisz wielkie oczy i ręce zaczynają ci się trząść, proponuję zamówić fachowca.

Montaż mebli